Enerji verimliliği

Enerji verimliliği

Ekonominin bel kemiği, enerji ve enerji sektörüdür. Enerji fiyatlarındaki değişim tüm üretim ve mallara yansımaktadır. Bizler birey olarak enerji fiyatlarını belirleyemeyiz ancak alacağımız tasarruf tedbirleriyle daha az enerji tüketerek ferdi ve milli bütçemize katkı sağlayabiliriz.

1- Giyim tarzımız: Kısa kollu tişört, sort giyindiğimizde oda sıcaklığı 26-27° C olmalıdır. Aksi takdirde üşürüz. Oysa elbise, pijama ya da eşofman giyer, üzerine de  ilave bir kazak, hırka ya da yelek giyersek oda sıcaklığı 19-20°C dahi olduğunda üşümeyiz. Her iki durumu karşılaştırırsak arada 6°C bir fark olduğunu görürüz. Bunun anlamı en az %5-10 enerji tasarrufudur.

watchingtvtv-kidsSoldaki ilk resimdeki insanlar kışın evde bu tarz       giyinirlerse resimdeki çocuklardan %10 fazla enerji harcarlar. Bir başka deyişle gelecek nesillerin hakkı olan enerjiyi tüketmiş olurlar. Gördüğümüz gibi çok basit bir uygulamada dahi büyük bir tasarruf sağlayabiliyoruz.

2- Termostatik radyatör vanası kullanımı: Isıyı kontrol altına alma çalışmalarına ilk olarak başlayan Mads termostatikvanaClausen aynı zamanda isitma kontrol sistemlerinin uzmanı “Danfoss” firmasının da kurucusudur. İlk buluşunu seri üretime geçirmesi 15 yıl sürmüştür.

Termostatik radyatör vanalarının çalışma prensibi şöyledir: Termostatın içinde yer alan sıvı dolgu algılama elemanı sıcaklığa duyarlıdır. Sıcaklık yükseldiğinde genleşir ve gövde miline basınç yapıp  iterek vananın kapanmasını sağlar.

Sıcaklık düştüğünde ise tam tersi büzülür, gövde içinde bulunan ve sıkışmış olan yay mili geri iter. Böylece sadece ayarlanan oda sıcaklığını korumak için gereken su miktarının radyatöre girmesi sağlanmış olur.Kısaca suyun debisini sıcaklığa bağlı olarak arttırır yada azaltır.Termostatik vana termostat ve gövdeden oluşur. Kullanıcıya iki ayrı kutu halinde teslim edilir. Tesisata önce gövde bağlanır. Boru bağlantı işi bittikten sonra termostat gövdenin üzerine takılır. Termostatik vana radyatörün sıcak su girişine takılır.

3– Oda termostatı kullanımı: Oda termostatları “manuel oda termostatları”, “dijital oda termostatları” ve “dijital programlanabilir oda termostatları” olmak üzere üç ana gruba ayrılırlar.

roomManuel olanların hassasiyeti düşüktür. Dijital oda termostatları daha hassastır. 1ºC’nin dahi yakıt sarfiyatını %3-4 oranında azaltacağı göz önünde tutulursa “dijital oda termostatlarının” tercih edilmesi gerektiği açıkça görülür.

Program saatli olanlar daha çok çalışan aileler için idealdir. Bu sayede ısıtıcı cihaz (kombi) eve gelmeden yarım saat önce devreye girerek, aile fertlerine sıcak bir ortam hazırlar. Program saati günün belli saat aralıklarında 6 ayrı zaman dilimine programlanabileceği gibi, haftanın günlerini de kapsayan daha kapsamlı modelleri de vardır.

Oda termostatları ile kombi arasındaki veri akışının sağlanması amacıyla 2×1.5mm kesitinde elektrik kablo tesisatı çekilerek termostat ve kombinin ana kartının ilgili noktalarına bağlantı yapılır. Kablo tesisatının çekilmesinin zor olduğu durumlar için özel olarak tasarlanmış “radyo frekansı kontrollü oda termostatları” da vardır.Bu cihazlar, sıcaklığı algılayan oda termostatı ünitesi ve kombinin hemen altına yerleştirilen alıcı olmak üzere iki parçadan oluşurlar. Isıtma sisteminde sıcak su temini için boyler ve buna bağlı re-sirkülasyon hattı ve re- sirkülasyon pompası da var ise bu durumda pompanın bütün gün çalışarak elektrik harcaması yerine sıcak suyun kullanılacağı saat aralıkları belirlenerek yalnızca bu saatlerde pompanın çalışması da  sağlanabilir.

4-Isı Yalıtımı: Enerjinin verimliliğinden bahis açıp, yalıtıma değinmemek olmaz. Yalıtım, kısaca binanın  “ısıl direncini” ecowise_housearttırılmasıdır. Şekilden de görüldüğü gibi binalarda en büyük ısı kayıpları, aynı zamanda en geniş yüzey alanına sahip olan duvarlardandır. Duvarlara uygulanacak yalıtıma “mantolama” denir. % 35 ısı kaybı mantolama sayesinde %10 seviyelerine kadar çekilebilir. Plakalar halindeki yalıtım levhaları duvara özel yapıştırıcı harçlarla yapıştırılır ve dübellenir. Ardından fileli sıva ve boya ile işlem tamamlanır. Bir diğer önemli kayıpta çatı katlarındadır. Burada da çatı döşemesine serilecek cam yünü aluminyum folyeli ya da folyesiz “çatı şilteleri” sayesinde kayıp %25 seviyelerinde %15 seviyelerine kadar azaltılabilir. Camlarında tek cam yerine ısı cama dönüştürülmesi halinde gene%5 seviyelerinde bir kazanç elde edilir.Görüldüğü gibi alınan tedbirlerle bu kayıplar %40 azaltılmıştır. Yalnız kış sezonunda ısıtmada değil yaz sezonunda da soğutmada bu yalıtım sayesinde enerji sarfiyatı neredeyse yarı yarıya azaltılabilir. Evlerde banyo yapıldıktan sonra banyonun camını açmak yerine kapısını açarak nemli havanın evin içine yayılmasını sağlamalıyız. Nemli hava hem bizim, hem de evdeki bitkilerin sağlığı için gerekli olduğu gibi sıcaklığın da daha yüksek algılanmasına yardımcı olur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın