Yoğuşmalı Kombi Nedir? Nasıl Çalışır ve Hangi Avantajları Sunar?

Yoğuşmalı Kombi Nedir? Nasıl Çalışır ve Hangi Avantajları Sunar?

Yoğuşmalı kombi doğalgazın yanması sonucu yoğuşma şartlarını sağladığımız bir kombidir. Bunu sağlamak için de kombiyi düşük sıcaklıklarda çalıştırırız. Baca gazı olarak atmosfere attığımız verimli yüksek ısı yüzünden enerji kaybederiz. Oysa bu ısıyı soğurarak hem enerji verimimiz artar , hem de çevreyi daha az kirletiriz.

Buna bağlı olarak ortaya çıkan asitik içerikli yoğuşma suyunu da mutlaka atık su giderine bağlamalıyız.  Ülkemizde yoğuşmalı kombi kullanmak zorundayız. Üretici firmalar en son teknoloji olan premix eşanjör teknolojisini kullanmaktadırlar. Dolaşımı sağlayan sirkülasyon pompasının da yükzek verimli olması artık zorunludur. Bu sayede hayatımıza frekans kontrollü pompalar girmiştir.

Yoğuşmalı Kombilerin Faydaları

  1. Daha yüksek verimlilik: Yanma işlemi sırasında açığa çıkan su buharını yoğunlaştırarak kullanıma dönüştüren bir sistem kullanır. Bu sayede, daha yüksek bir verimlilik elde edilir ve yakıt tasarrufu sağlanır.
  2. Daha düşük yakıt tüketimi: Geleneksel kombilere göre daha az yakıt tüketir. Bu nedenle, enerji faturalarında tasarruf sağlar.
  3. Daha az emisyon: Daha az CO2 ve diğer kirletici emisyonlar yayarak çevreyi korur.
  4. Daha sessiz çalışma: Daha az gürültü yapar ve evinizi daha sessiz hale getirir.
  5. Daha uzun ömür: Kullanım ömrü, geleneksel kombilere göre daha uzundur.
  6. Daha az bakım gerektirir: Daha az bakım gerektirir ve daha az arıza yapar.

Murat IŞIK

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın