Radyatör Montaj Hataları

Radyatör Montaj Hataları

İstenen konfor sıcaklığına bir türlü ulaşamamanın nedeni bazen basit bir mimari detay ya da hatalı monte edilmiş radyatörler olabilir.

Cam altında yer alan ve genellikle radyatörün genişliği kadar bırakılan bu boşluklara “duvar nişi” deriz.

Radyatörün üst kısmında yer alan beton plak bir ısı köprüsü oluşturmaktadır. Isı köprüsü; Isıyı sıcak ortamdan soğuk ortama taşıyan yapı elemanlarına denir. Bu beton plağın dahi yer almadığı pencere doğramasının ince bir mermerin üzerine oturtulduğu amatörce yapılmış binalara da ülkemizde rastlamak mümkündür. Buralardaki ısı kaybını varın siz düşünün!

Duvar nişlerini daha iyi anlatmak adına aşağıdaki kesit resmini sizler için hazırladık.

radyatör montajı hataları

Radyatör altından giren soğuk hava radyatörün içinden geçerken radyatörün içinde yer alan konvektörlerden aldığı ısıyla ısınmaktadır. Isınan bu hava kütlesi yukarı doğru yükselirken karşısına çıkan beton plağa çarparak enerjisinin büyük bir kısmını bu plağa aktarmakadır. Dış ortamla bağlantılı olan bu plak ısı taşınımı kanununa göre bu enerjiyi olduğu gibi dış ortama taşımakta yani paramızı sokağa atmaktadır.

radyatör montajı hataları
Bu resimde ise radyatör alttan ve üstten kapalı yani hava sirküle edilemiyor. Isınma sadece radyatörün ön yüzeyinden ışınım yoluyla olmaktadır. Arka yüseyde de herhangi bir izolayon yoksa verim %75 düşmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın