Radyatörlerin ortası ısınmıyor.

Radyatörlerin ortası ısınmıyor.

rady_orta1

Özellikle merkezi ısıtma sistemlerinde, tesisatta zamanla çamur , mil, korozyon neticesi radyatör ve boru iç yüzeyinden kopan parçacıkların yarattığı kirlilik ve yanlış montaj neticesi radyatörlerin orta kısımlarının zamanla ısınmadığı görülmektedir. Şekilde görüldüğü gibi sıcak su girişi ve soğuk su çıkışının alttan olması sonucu radyatörün orta kısmında biriken bu parçacıklar bu kısımda su dolaşımını engeller. Sonuç olarak bu kısımlar, su dolaşımı olmadığından soğuk kalırlar. Sıcaklık ve basıncın etkisiyle bu kısımda biriken parçacıklar zamanla sertleşirler ve ilerleyen zaman içinde taşlaşırlar. Bu olumsuzluk devam ettiği sürece öbek öbek üst üste birikme de devam eder. Şekil 2 de bu birikmenin zaman içinde oluşumu açıkca görülmektedir.

rady_orta2

Suyun izlediği yolu gösteren oklara bakıldığında şunlar görülür;

1- Radyatörün sol kısmından giren sıcak su ancak  1-2 dilimi ısıtmaktadır.

2- Orta dilimlerin alt ksımında biriken ve taşlaşan çamur, mil vb. yüzünden bu kısımda sıcak su dolaşamamaktadır.

3- Ancak orta dilimlerin üst kısmından geçit bulabilen sıcak su, hızla arkadaki dilimlere hücum etmektedir.

4- Son 1-2 dilimi de ısıtan sıcak su dolaşımını tamamlayarak radyatörden çıkmaktadır.

Bu olumsuz durumla karşılaşmamak için öncelikle doğru bağlantı şekli uygulanmalıdır. Sıcak su radyatöre üstten bağlanmalı ve dönüş alttan yapılmalıdır. Bağlantıların bu şekilde yapılması dahi doğru değildir.

Zira radyatörün diğer kısmında yani bağlantıların yapıldığı tarafın karşısında aynı olumsuz birikmeler ve ısınma problemleri görülebilmektedir.

En ideal bağlantı şekli çapraz bağlantıdır. Yani Sıcak su girişinin üstten, soğuk su yani dönüş suyu ise alttan ve diğer taraftan bağlanmasıdır.

“Bilgisiz” olmaktansa “bilgi” siz olun.

Murat IŞIK

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın