Döküm Petek Hava Alma Purjörü

Döküm Petek Hava Alma Purjörü

Hava alma purjörü, başta döküm radyatörler olmak üzere tüm radyatörlerde olması zorunlu olan bir parçadır. Ufak bir hava anahtarı kullanılarak açılır ve kapatılır. Bazı firmalar tornavida ağzı açarlar bu tapanın üzerine. Bu sayede tornavida ile de açılıp kapatılabilir. Vidalı sistem açıldığında tapanın içindeki delikten hava çıkışı olur. Bu işlem yapılırken kombi ya da kazan çalışır vaziyette olur. Tesisata su basılırken, peteğin içinde sıkışıp kalan hava suyun dolmasıyla beraber dışarı atılır.

Yani tesisata su basılırken suyun radyatörün her noktasına erişip doldurması için purjör tapa kullanılır.

Eğer bu hava dışarı tahliye edilmez ise radyatörümüzün hava olan kısımları sıcak su ile temas edemeyeceğinden ısınmaz.

Gizli Purjör Tapa 1/2″

hava alma purjörü

Resimde gördüğümüz model hava alma prujörü antik pirinç kaplamalıdır. Kapaklı bir model olduğundan gizli purjör tapa diye adlandırırız. Döküm peteklerde kullanılır. Peteğin kaplama veya boya rengine göre aşağıdaki seçeneklerde hazırlayabiliriz. Örneğin bu resimdeki tapa antik pirinç eskitme bir radyatöre takılabilir. Bunun dışında antrasit, siyah veya beyaz modeller için de uygundur. Vanaların pirinç eskitme kullanıldığı projelerde tamamlayıcı ürün olarak purjör tapaları da pirinç eskitme olarak hazırlarız.

Bunun dışında;

  • Antik bakır
  • Antik nikel
  • Antik pirinç
  • Antrasit
  • Beyaz ya da siyah renk de yapılabilir.

Kapaksız modelleri de vardır. Radyatörün içi tamamen su ile dolduğunda 1-2 damla su çıkar çıkmaz vidalı kısım sıkılarak kapatılır. Hava sudan hafif olduğundan radyatörün üst kısmında sıkışır. Peteğin üst kısmında sıkışan bu havayı dışarı atabilmemiz için purjör tapayı radyatörlerin üst noktasına takarız. Eski tip döküm radyatörlerde bu tapanın yeri tam dilimin üstündedir. Genellikle 3/8″ çapındadır. Günümüzde ise 1/2″ çapındadır ve peteğin yanlarındadır.

Döküm radyatör alırken satıcılardan döküm tapa da alınmalıdır. Firmamız gibi konunun uzmanı bir firmadan alım yapıyorsanız zaten gerekli tapa, konsol, döküm ayak, vana, kılıf-rozet gibi parçaların tamamını içeren bir proforma tarafınıza verilecektir. Onayınızı takiben de hızlıca hazırlanacaktır.

Döküm Radyatör Tapaları

11/4″-1/2″ sağ redüksiyon tapa : 2 adet

11/4″-1/2″ sol redüksiyon tapa  : 1 adet

11/4″ sol kör tapa                          : 1 adet  alınmalıdır. Hava alma purjörü işte bu tapalara sıkılır. İleride arıza yapması halinde kolayca temin edilebilmesi için 1/2″ vermeyi tercih ederiz. Halihazırda 3/8″ olanların değişimi için de elimizde stok bulundururuz.

Ayarlı Aç-Kapa Purjör Tapa 3/8″

hava alma purjörü

 

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın