Bacalı kombimi hermetik bir kombi ile değiştirmek istiyorum.

Bacalı kombimi hermetik bir kombi ile değiştirmek istiyorum.

bacaMevcut bacalı cihazın konumu dış cepheye yakın ise sadece cihaz değiştirilmesi yeterlidir.Bu değişiklik yapılmadan önce “özel amaçlı proje” çizilerek  İgdaş’ne onaylatılmalıdır.Onayı takiben dairenin gazı kesilir, gerekli förç (gazı boşaltma)işlemi yapıldıktan sonra mevcut bacalı kombi sökülerek yerine hermetik kombi cihazı takılır.Kombinin gaz bağlantısı yapılırken makaronlu gaz fleksi kullanılmalıdır.Ayrıca ocak flekside sarı makaronlu fleks ile değiştirilmelidir. Hermetik kombinin bacası direk dış cepheye verilmelidir. Eğer baca balkona verilecek ise ek bacalar kullanılarak balkonun dışına kadar uzatılması zorunludur.Ek bacalar 50, 100, 150 ve 200 cm boyunda tek parça olarak üretilmektedir.Hermetik kombi cihazları açık balkonlara da konabilir.Ancak  koruyucu kabin içine alınmalıdır.Mevcut bacalı kombi kullanılacak ise de baca bağlantı borusu alüminyum yerine çelik spiral boru olmalıdır.

combiKombi değişimi yapılırken mevcut bacalı kombi dış cepheye uzak ise, o zaman yeni takılacak olan hermetik  kombinin konumu belirlenirken şu hususlara dikkat edilmelidir.

1-Kalorifer gidiş ve dönüş borularının bağlantısı en kolay yapılacak yer seçilmelidir.Tesisat süpürgelik hizasından döşenmiş ise kombinin bulunduğu konuma en yakın noktadan bağlantı yapılabilir.

2-Sıcak ve soğuk su tesisatı borularının da kolayca bağlanabilmesi gerekmektedir. Bu mümkün değilse çoğunlukla mutfakta yer alan lavabo tesisatından kombiye yeni bir sıcak- soğuk su hattı çekilmesi düşünülebilir.

3-Doğalgaz tesisatında hat çok uzuyor ise muhakkak hesaplar tetkik edilmeli ve kritik devre basınç kaybına bakılmalıdır. Basınç kaybı 0,8 mbar’dan yüksek  ise sayaçtan itibaren tesisat sökülmeli ve çap 1” olarak yeniden yapılmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş